Działalność operacyjna
Podejście do zarządzania
Nowa strategia Grupy Kapitałowej LOTOS do 2015 r. przewiduje dla tego segmentu skoncentrowanie się na efektywnym wykorzystaniu rozbudowanych, w ramach Programu 10+, mocy przerobowych rafinerii, zwiększeniu stopnia konwersji oraz optymalnym wykorzystaniu efektu synergii między przemysłem rafineryjnym a branżą energetyczną.
Cele strategiczne Grupy Kapitałowej LOTOS w zakresie działalności operacyjnej, to:
- osiągnięcie najlepszych światowych standardów produkcyjnych oraz utrzymanie wysokiej konkurencyjności wśród rafinerii europejskich,
- optymalne wykorzystanie aktywów posiadanych oraz aktywów obejmowanych w wyniku działań rozwojowych,
- zapewnienie bezpiecznej i stabilnej pracy instalacji produkcyjnych i pomocniczych, mierzonej dostępnością minimum 98% w ciągu roku,
- zwiększenie stopnia konwersji i pogłębienie przerobu surowca.
W celu spełnienia stale rosnących wymagań środowiskowych przyjmuje się proekologiczne kryteria rozwoju, najlepsze dostępne techniki w połączeniu z rozwiązaniami charakteryzującymi się niską emisyjnością oraz wysoką efektywnością procesów produkcyjnych. Dotyczy to zarówno samego procesu technologicznego, jak i jego efektów w postaci strumieni produktów przyjaznych dla środowiska. Poziom realizacji tych zadań zostanie potwierdzony wskaźnikiem plasującym Grupę LOTOS w gronie najbardziej bezpiecznych rafinerii europejskich.
Segment operacyjny w Grupie Kapitałowej LOTOS obejmuje działalność rafinerii w Gdańsku oraz spółek zależnych o charakterze produkcyjnym i wspierającym. Do spółek tych zaliczają się: LOTOS Czechowice, LOTOS Jasło, LOTOS Serwis, LOTOS Lab i LOTOS Straż. Rafineria Grupy LOTOS jest największym zakładem produkcyjnym w grupie kapitałowej.